Uncategorized

Championship Season – Weekend Preview

It’s finally that time of year. For the next 5 weeks, with counties, area meets, and then regionals, states, I’ll post these projections. Greb’s making some graphics, I threw together something here, and I have some fun ideas for Regionals/States. Hope you enjoy and get a chance to prove ’em right or prove ’em wrong!

Oh and if you do prove these wrong, I want to hear about it. On the ‘Gram, Twitter, anything. Post it far and wide!

OAKLAND COUNTY

All-County to the Top 30 Individuals
Team Trophies to the Top Teams in D1 and D2/3/4

Girls Team

OverallNameScore
1Oxford103
2Walled Lake Northern140
3South Lyon East160
4Troy199
5Rochester Hills Stoney Creek227
6Rochester266
7South Lyon283
8Rochester Adams296
9Clarkston299
10Highland-Milford305
11Bloomfield Hills359
12Royal Oak390
13Farmington391
14Walled Lake Western394
15Novi413
16Birmingham Seaholm434
17Lake Orion438
18Pontiac Notre Dame Prep450
19Bloomfield Hills Marian505
20Walled Lake Central692
21Berkley693
22Auburn Hills Oakland Christian733
23Beverly Hills Groves744
24Waterford Kettering753
25Wixom St. Catherine761
26Royal Oak Shrine763
27Holly774
28Clawson788
29Farmington Hills Mercy809
30Detroit Country Day816
31North Farmington817
32Waterford Mott839
33Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood868
34Troy Athens869
35Oak Park897
36Novi Christian Academy990
37Auburn Hills Avondale1013
38Southfield Christian1056
39West Bloomfield1073
40Orchard Lake St. Mary’s1213

Division 1 PlaceNameScore
1Oxford97
2Walled Lake Northern128
3South Lyon East144
4Troy181
5Rochester Hills Stoney Creek207
6Rochester240
7South Lyon257
8Rochester Adams269
9Clarkston269
10Highland-Milford275
11Bloomfield Hills319
12Walled Lake Western338
13Royal Oak344
14Farmington346
15Novi365
16Birmingham Seaholm384
17Lake Orion387
18Berkley576
19Walled Lake Central580
20Waterford Kettering597
21Holly626
22Beverly Hills Groves628
23Waterford Mott654
24North Farmington662
25Farmington Hills Mercy672
26Oak Park696
27Troy Athens715
28Auburn Hills Avondale805
29West Bloomfield835
30Orchard Lake St. Mary’s923

Division 2/3/4 PlaceTeamScore
1Pontiac Notre Dame Prep57
2Bloomfield Hills Marian65
3Royal Oak Shrine124
4Auburn Hills Oakland Christian137
5Wixom St. Catherine137
6Detroit Country Day158
7Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood162
8Clawson180
9Novi Christian Academy205
10Southfield Christian229

Boys Team

Overall PlaceTeamScore
1Lake Orion52
2Walled Lake Northern107
3Novi163
4Rochester Hills Stoney Creek185
5Oxford186
6Farmington186
7Detroit Catholic Central194
8Clarkston194
9Highland-Milford196
10Troy353
11Rochester Adams359
12Royal Oak362
13South Lyon373
14Holly429
15Walled Lake Central474
16West Bloomfield490
17Rochester500
18North Farmington522
19Troy Athens596
20Bloomfield Hills623
21Berkley664
22South Lyon East686
23Brother Rice689
24Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood706
25Walled Lake Western706
26Orchard Lake St. Mary’s717
27Waterford Mott717
28Birmingham Seaholm730
29Royal Oak Shrine742
30Pontiac Notre Dame Prep785
31Detroit Country Day849
32Auburn Hills Oakland Christian941
33Auburn Hills Avondale961
34Beverly Hills Groves1012
35Novi Christian Academy1022
36Southfield Christian1035
37Birmingham Roeper1169
38Madison Heights Lamphere1198
39Clawson1273

Division 1 PlaceTeamScore
1Lake Orion51
2Walled Lake Northern104
3Novi157
4Farmington179
5Oxford180
6Rochester Hills Stoney Creek180
7Detroit Catholic Central187
8Clarkston188
9Highland-Milford189
10Troy338
11Rochester Adams343
12Royal Oak347
13South Lyon356
14Holly405
15Walled Lake Central453
16West Bloomfield464
17Rochester476
18North Farmington499
19Troy Athens569
20Bloomfield Hills586
21Berkley612
22Brother Rice622
23South Lyon East643
24Walled Lake Western654
25Waterford Mott660
26Orchard Lake St. Mary’s661
27Birmingham Seaholm678
28Auburn Hills Avondale811
29Beverly Hills Groves885

Division 2/3/4 PlaceTeamScore
1Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood55
2Royal Oak Shrine70
3Detroit Country Day87
4Pontiac Notre Dame Prep88
5Auburn Hills Oakland Christian131
6Novi Christian Academy137
7Southfield Christian157
8Birmingham Roeper211
9Madison Heights Lamphere227
10Clawson271

Individual

PlaceGradeNameNameRating
112Chloe WallWaterford Kettering148.0
29Lucy CookRochester146.7
39Ashley SobczynskiHolly143.1
49Mallory BigelowOxford142.8
511Liliane AittamaSouth Lyon East142.1
610Alexandra BrighamClarkston137.6
710Kylee KingOak Park135.1
812Kate JenkinsBloomfield Hills135.0
910Braydee EllingOxford132.0
1011Genavieve Kushner-LopezWalled Lake Western131.1
1110Ella ShowermanSouth Lyon East128.4
1210Elaine BurkmyreWalled Lake Western126.1
1310Zoe HokePontiac Notre Dame Prep126.0
1410Mia CzarnowskiWalled Lake Northern125.3
1510Madelyn GordonWalled Lake Northern125.2
1611Amanda SoldanRochester Adams125.1
1711Chloe NixonRochester124.6
1811Jacie RemtemaHighland-Milford124.2
1912Lexi DeighanBirmingham Seaholm124.2
2011Grace HarkenriderHighland-Milford123.6
2111Lily SolekRochester Hills Stoney Creek123.6
2212Claire ThomsonClawson121.9
2312Mackenzie BuckleySouth Lyon120.2
2411Maisie KonwinskiTroy119.3
2511Elaina RondeauTroy119.2
2610Ava BaileyOxford119.2
2712Aileen LiuTroy118.5
289Isabelle KrauseWalled Lake Northern117.8
2912Grace JenkinsBloomfield Hills117.5
3012Jessa ChapinOxford117.3

PlaceGradeNameTeamRating
112Peter BaraccoFarmington213.5
212Easton WilliamsHighland-Milford200.6
312Hong Bing TangLake Orion198.7
412Ryan O’RourkeHighland-Milford197.7
512Clayton KuiperLake Orion197.5
612William ThomasWalled Lake Northern197.0
712Adam HafeliLake Orion197.0
811Nicholas NegruWalled Lake Central196.8
911Griffin ConwayNovi193.4
1012Ethan ParkerWalled Lake Northern192.5
1112Will HouvenerLake Orion192.4
1210Sebastian RamirezRoyal Oak190.2
1310Chaz HuthwaiteRochester Hills Stoney Creek190.1
1412Joey TavernaClarkston189.5
1512Andrew SestiClarkston188.9
1610Ty ParkerWalled Lake Northern186.9
179Alex McArthurOxford186.7
1811Matthew AtkinsonDetroit Catholic Central185.9
1912Hunter FrankRochester Hills Stoney Creek185.7
2010Wade RobinsonPontiac Notre Dame Prep185.4
2111Nathan RidderingNovi183.6
2210Lucas KarbelWalled Lake Northern183.4
2311Nathan D’SouzaRochester Adams181.9
2411Sebastian CervelliWest Bloomfield181.8
2512Kevin MillerFarmington181.6
2611Luke PeardonLake Orion181.5
2711Miles BuckleyDetroit Catholic Central181.3
2811Eddie KingFarmington181.1
2911Matthew ShortBerkley181.0
3012Parker YoungBrother Rice179.3

WAYNE COUNTY

All-County to the Top 7 Individuals
Honorary medals to the Top 35 Individuals
Trophies to Top 3 Teams in each Division

Girls Team

Overall PlaceTeamScore
1Northville51
2Plymouth101
3Salem107
4Canton114
5Livonia Churchill187
6Wyandotte Roosevelt213
7Livonia Franklin220
8Livonia Stevenson233
9Allen Park263
10University Liggett317
11Grosse Pointe North334
12Wayne Memorial338
13Allen Park Cabrini369
14Gibraltar Carlson384
15Grosse Ile389
16Flat Rock429
17Southgate Anderson459
18Trenton537
19Riverview569
20Detroit Cass Tech585
21Dearborn Heights Crestwood599
22Belleville652
23Detroit Renaissance654
24Dearborn Fordson665
25Garden City683
26Riverview Gabriel Richard815

Division 1TeamScore
1Northville48
2Plymouth91
3Salem95
4Canton100
5Livonia Churchill163
6Wyandotte Roosevelt181
7Livonia Franklin188
8Livonia Stevenson199
9Allen Park222
10Grosse Pointe North281
11Wayne Memorial285
12Gibraltar Carlson320
13Southgate Anderson377
14Detroit Cass Tech470
15Dearborn Heights Crestwood479
16Detroit Renaissance504
17Belleville515
18Dearborn Fordson527

Division 2TeamScore
1Grosse Ile41
2Flat Rock48
3Riverview71
4Trenton76
5Garden City98

Division 3/4TeamScore
1University Liggett27
2Allen Park Cabrini29
3Riverview Gabriel Richard74

Boys Team

Overall PlaceTeamScore
1Northville46
2Livonia Churchill78
3Plymouth102
4Grosse Pointe South127
5Salem136
6Detroit U-D Jesuit197
7Riverview236
8Livonia Stevenson241
9Dearborn Divine Child280
10Canton341
11Livonia Franklin346
12Grosse Pointe North379
13Wyandotte Roosevelt385
14Gibraltar Carlson422
15Allen Park445
16Riverview Gabriel Richard460
17Trenton561
18Plymouth Christian Academy562
19Lutheran Westland601
20Wayne Memorial606
21Flat Rock619
22University Liggett628
23Belleville633
24Southgate Anderson659
25Grosse Ile701
26Dearborn Heights Crestwood736
27Allen Park Cabrini767
28Detroit Renaissance891
29Garden City907
30Lincoln Park943
31Harper Woods945
32Dearborn Edsel Ford965

Division 1 PlaceTeamScore
1Northville41
2Livonia Churchill71
3Plymouth91
4Grosse Pointe South112
5Salem121
6Detroit U-D Jesuit173
7Livonia Stevenson205
8Livonia Franklin287
9Canton291
10Wyandotte Roosevelt303
11Grosse Pointe North306
12Gibraltar Carlson324
13Allen Park360
14Wayne Memorial416
15Belleville450
16Southgate Anderson474
17Dearborn Heights Crestwood501
18Detroit Renaissance578
19Lincoln Park604
20Dearborn Edsel Ford620

Division 2 PlaceTeamScore
1Riverview28
2Dearborn Divine Child40
3Trenton94
4Flat Rock107
5Grosse Ile126
6Garden City180
7Harper Woods195

Division 3/4 PlaceTeamScore
1Riverview Gabriel Richard37
2Plymouth Christian Academy51
3Lutheran Westland62
4University Liggett73
5Allen Park Cabrini113

Individual

PlaceGradeNameNameRating
112Lauren KileyPlymouth153.4
212Jennie LineNorthville150.3
312Lisa LueckeAllen Park148.6
411Isabell KulickSalem144.8
510Cara NewmanCanton136.4
611Samantha CostWyandotte Roosevelt136.0
710Ella ChristensenNorthville135.1
89Cassie GarciaNorthville134.2
912Sarah CoynePlymouth129.9
1010Aliya KurianPlymouth127.2
1112Aubrey MigoskiWyandotte Roosevelt125.9
1210Morgan BrownLivonia Churchill125.8
139Kerith ShortUniversity Liggett124.3
1412Gina CouyoumjianNorthville123.7
1510Emerson NordbeckLivonia Franklin122.6
1611Erika Van LotonHuron Valley Lutheran122.2
1710Ava TeedAllen Park Cabrini120.3
1812Thea SchleyCanton118.3
1910Alexis PickerelCanton117.5
2010Layla KrayemLivonia Stevenson117.2
2110Lily ConnorsNorthville116.1
2210Lily HetzelSalem114.0
239Elaina BraunscheidelLivonia Stevenson112.8
249Maya LabonteNorthville111.7
2512Allison StoweSalem110.6
269Megan WoelkersFlat Rock109.5
2711Penelope GriffioenUniversity Liggett107.3
289Rosie GregoryNorthville105.5
2912Elizabeth DanceySalem105.4
3012Kailey FlynnLivonia Churchill100.5
3112Iris DingSalem100.1
3210Sofia FigueroaWayne Memorial99.8
339Ava PetersLivonia Franklin99.7
3412Whitney RicksLivonia Churchill99.3
359Marisa ChueyTrenton98.8

PlaceGradeNameTeamRating
111Michael HegartyDearborn Divine Child205.0
211Sean ByrnesPlymouth198.5
311Logan DetweilerGrosse Pointe South197.8
410Brendan HergerNorthville195.5
512Luke NelsonSalem195.1
69Ethan PowellNorthville194.5
711Brady HeronNorthville193.6
811Seth PiangaLivonia Churchill191.1
912Owen SwisherLivonia Churchill191.1
1011Alex BobakPlymouth189.1
1112Shawn JulietteLivonia Churchill187.9
1212Luke DrozLivonia Stevenson185.7
1311Brendan DowneyGrosse Pointe South185.4
1411Brock MalaikalNorthville185.4
1512Noah EckenrothNorthville185.4
1612Andrew LaeschSalem185.2
1711Brandon LattaNorthville184.8
1811Elliot CareySalem184.1
1912Marwan AlgahmiDearborn Fordson183.8
2011Tyler GaylordPlymouth183.3
2111Michael MakuchWyandotte Roosevelt183.1
2210Logan RuffnerRiverview180.7
2312Samuel RankineWyandotte Roosevelt180.7
2412Alec KoscielniakDetroit U-D Jesuit179.7
2512Thomas AveyLivonia Churchill179.5
2611Alex AgiusGrosse Pointe North179.2
2712Alan CorpLivonia Churchill176.9
289Jack ChadwickPlymouth176.3
2911Dylan McGrathDearborn Divine Child176.3
3012Brian McCallumNorthville175.7
3112Michael WholihanGrosse Pointe South175.4
3211Reuben PhillipLivonia Stevenson175.4
3311Alex MeszarosRiverview Gabriel Richard175.1
3411Rene VazquezWayne Memorial174.7
3512Tomas PeraltaLivonia Churchill173.9

GREATER FLINT

Traveling Trophy to Overall Team Champs
Team Trophy to Division Champs
Traveling Trophy to Individual Champs (I’m assuming this is all divisions combined)
Top 14 in each Division receive medals

Girls Team

Overall PlaceNameScore
1Fenton64
2Grand Blanc77
3Goodrich101
4Davison153
5Owosso163
6Flint Powers Catholic170
7Frankenmuth187
8Flushing190
9Linden233
10Lake Fenton296
11Lapeer322
12Ovid-Elsie323
13Ortonville Brandon360
14New Lothrop382
15Clio392
16Corunna418
17Swartz Creek483
18Flint Kearsley504
19Byron578
20Montrose648

Division 1NameScore
1Fenton34
2Grand Blanc40
3Davison76
4Flushing94
5Lapeer147
6Swartz Creek184
7Flint Kearsley193

Division 2NameScore
1Goodrich49
2Owosso77
3Flint Powers Catholic82
4Frankenmuth93
5Linden113
6Lake Fenton153
7Ortonville Brandon181
8Clio194
9Corunna207

Division 3NameScore
1Ovid-Elsie22
2New Lothrop33
3Byron87
4Montrose116

Boys Team

Overall PlaceTeamOverall
1Fenton85
2Davison88
3Linden93
4Lapeer128
5Flint Powers Catholic133
6Clio143
7Flushing180
8Grand Blanc224
9Lake Fenton264
10Goodrich283
11Corunna294
12Frankenmuth313
13Ortonville Brandon338
14New Lothrop390
15Flint Carman-Ainsworth467
16Montrose480
17Owosso510
18Ovid-Elsie513
19Swartz Creek538
20Flint Kearsley593
21Burton-Bendle643
22Genesee Christian Academy649
23Byron725

Division 1TeamScore
1Davison45
2Fenton47
3Lapeer65
4Flushing88
5Grand Blanc113
6Flint Carman-Ainsworth189
7Swartz Creek214
8Flint Kearsley223

Division 2TeamScore
1Linden44
2Flint Powers Catholic63
3Clio69
4Lake Fenton124
5Goodrich143
6Corunna146
7Frankenmuth161
8Ortonville Brandon171
9Owosso245

Division 3TeamScore
1New Lothrop29
2Montrose77
3Ovid-Elsie56
4Burton-Bendle111
5Genesee Christian Academy109
6Byron157

Individual

Division 1GradeNameTeamRating
111Lola ThomasGrand Blanc142.0
211Sophia ThomasGrand Blanc134.4
312Taylor HuntoonFenton120.7
410Nina FrostFenton119.3
512Avery WilsonDavison116.7
610Paige McArdleDavison116.7
712Emily GrobFenton109.9
811Emma DubieFenton109.1
910Samantha ShaverGrand Blanc106.5
1012Lydia MinzeyGrand Blanc103.5
1111Cariss SparksFlushing101.0
1210Landis CanadaFenton98.1
139Izzy MacCaughanFenton97.4
149Maryann PenningtonDavison96.1

Division 2GradeNameTeamRating
110Mary RichmondFrankenmuth155.9
212Lily MatawayFlint Powers Catholic135.0
39Kamryn LauingerGoodrich129.0
410Olivia GizaGoodrich117.3
512Hailey LenhardFrankenmuth114.5
610Alexis WaringGoodrich114.0
79Josie JenkinsonOwosso114.0
810Libby SummerlandOwosso104.6
912Claire HuntLake Fenton102.5
1012Marielle HatfieldLake Fenton96.6
1111Emma JohnsonOwosso94.6
1211Alexcis ParkerFlint Powers Catholic94.1
1312Mallory MooreOrtonville Brandon93.2
149Julionna WestOwosso90.7

Division 3GradeNameTeamRating
111Alexis SpitzleyOvid-Elsie107.2
29Ally AndresNew Lothrop85.0
39Piper WhiteOvid-Elsie63.3
412Emily MullerOvid-Elsie60.1
510Josie BaumanNew Lothrop55.2
69Madison ThorntonOvid-Elsie52.0
710Klara MulcahyNew Lothrop48.1
812Samantha GrubaughOvid-Elsie42.9
99Olivia GillettNew Lothrop39.2
1010Cailyn AdduddellNew Lothrop37.0
1112Lindsey WendlingNew Lothrop26.6
1210Rachel SpitzleyOvid-Elsie25.7
1310Kaia SpiessOvid-Elsie21.2
1410Sara DammannNew Lothrop9.7

Division 1GradeNameTeamRating
112Jeremy WilliamsLapeer212.7
212Brady McArdleDavison203.0
312Blake ChipmanFlushing198.5
412Kenny MintoDavison197.0
512Michael WilliamsLapeer196.7
612Michael CraneFenton191.6
710Iain ForrestDavison186.0
811Nathan KaticFenton184.7
912Drew BalowGrand Blanc181.4
1012Josh MaierFenton176.5
1112Aidan BrzezinskiFenton174.1
1212Gavin ThomasFenton170.6
1311Connor MartinLapeer168.6
1412Chase BakerDavison167.9

Division 2GradeNameTeamRating
111Kyle EberhardLinden196.5
212River MeckstrothLinden195.8
312Gabriel PhillipsClio192.2
412Lucas DanicFlint Powers Catholic191.4
512Chase DietrichFlint Powers Catholic185.5
610Nolan PinionLake Fenton177.6
712Collin FallFrankenmuth175.0
811Logan RokaCorunna174.8
911Clayton AkermanLinden174.7
1010David MurphyFlint Powers Catholic173.8
1111Tyler HeathClio171.7
1212Andrew PolcikClio171.1
1310Cooper GrzeskowiakGoodrich170.4
1410Elliott SirianniClio170.1

Division 3GradeNameTeamRating
112Chase HobsonMontrose180.0
211Cole YarosNew Lothrop164.6
310Connor RouseGenesee149.3
49Clay PowellOvid-Elsie139.3
512Aaron VinckeNew Lothrop138.4
610Ryan DeGuiseMontrose138.3
711Ryan HeslipNew Lothrop132.7
811Ryan GavendaOvid-Elsie128.9
911Parker NoonanNew Lothrop121.3
1012Luke HenigeNew Lothrop120.9
119Lieu VinckeNew Lothrop115.9
1212Brennan UnangstNew Lothrop115.1
1311Douglas GauthierBurton-Bendle113.9
1410Noah GrossMontrose113.9

CALHOUN COUNTY

There wasn’t any info on athleticnet, so I’m just posting projected team scores and Top 10 Individuals

Girls

PlaceTeamScore
1Marshall28
2Battle Creek Lakeview34
3Battle Creek Harper Creek59
4Battle Creek Pennfield117

PlaceGradeNameTeamRating
110Camille DeColaMarshall114.8
210Alyssa HintonBattle Creek Lakeview108.1
312Kaitlyn ThomasBattle Creek Lakeview105.6
411Zariah OzuzuMarshall104.0
512Brooke WaitoMarshall103.2
611Madison BerningBattle Creek Harper Creek102.0
710Jaden Sarg-LopezBattle Creek Lakeview99.6
811Shawn BrophyMarshall94.8
911Paige RatliffBattle Creek Lakeview89.4
1012Laraya WarnsleyMarshall87.2

Boys

PlaceTeamScore
1Battle Creek Lakeview22
2Battle Creek Harper Creek34
3Marshall75
4Battle Creek Pennfield120

PlaceGradeNameTeamRating
112Parker LaGroBattle Creek Lakeview201.5
212Owen GilbertBattle Creek Harper Creek187.0
311Caleb BostBattle Creek Lakeview186.4
410Aiden MooreBattle Creek Lakeview183.6
512Kevin GradyBattle Creek Lakeview177.6
612Josh MaurerBattle Creek Harper Creek175.8
712Blake BessBattle Creek Harper Creek168.2
89Dominic LowrieBattle Creek Harper Creek165.9
912Devon NjonjoBattle Creek Lakeview164.9
1010Aidan McPartlinMarshall164.6

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s