Uncategorized

Sub 5/6: Enrollment Adjusted

I took last week’s post a step further, adjusting for enrollment at schools.  Obviously, you’re going to have a better chance at having faster runners if you have 2000+ students in your school, so this hopefully gives a shout out to those schools with less of a chance of producing faster athletes.  On the other hand, at smaller schools, track might be one of the primary options, being a sport with a lower entry barrier, and not needing 10+ players to fill out a team.

The formula is simple.  # of sub 5/6 runners/(enrollment*0.5).  Here’s your top 25 (top 10 in detail):

GIRLS

Sub6Enrollment

Mt. Pleasant Sacred Heart – 6.56%
Grade Name Time Date Meet
12 Scout Nelson 5:16.3 18-Apr Ithaca Blue and Gold Invitational
12 Lauren MacDonald 5:31.4 21-Mar SVSU D2 Indoor Invitational
12 Cammie McConnell 5:35.9 26-Apr Clare Invitational
11 Desiree McConnell 5:41.9 21-Mar SVSU D2 Indoor Invitational
Grandville Calvin Christian – 3.73%
Grade Name Time Date Meet
12 Alicia Estrella 5:29.9 30-Apr Godwin at Calvin
10 Catherine Kortman 5:32.5 26-Mar Wendy’s Track and Field Challenge at Aquinas
11 Olivia Quillan 5:36.9 30-Apr Godwin at Calvin
10 Kate Witvliet 5:46.2 16-Apr Calvin and Lee at Belding
12 Jodi Jenkins 5:47.1 30-Apr Godwin at Calvin
11 Morgan Steenstra 5:59.2 20-Apr Grand Rapids Elite Challenge
Saugatuck – 2.93%
Grade Name Time Date Meet
12 Thea Johnson 5:21.2 26-Apr Kent City Elite T&F Invitational
12 Taylor Conner 5:31.2 22-Mar GVSU Laker Challenge (Boys/Girls) D 3/4
12 Natalie Martinson 5:32.7 27-Mar Saugatuck vs Lawton
11 Jillian Vera 5:47.0 24-Apr Saugatuck vs Waterliet
McBain – 2.45%
Grade Name Time Date Meet
12 Klaudia O’Malley 5:14.6 26-Apr Chesaning Track and Field Classic
11 Brianna Eisenga 5:37.0 9-Apr McBain Quad
10 Maggie O’Malley 5:44.9 30-Apr Highland #2 @ McBain w/Beal & LC
9 Reese Ensing 5:59.0 9-Apr McBain Quad
Hart – 2.19%
Grade Name Time Date Meet
12 Adelyn Ackley 5:08.9 30-Apr WMC-Oakridge/Hart @ Montague
9 Audrianna Enns 5:22.6 26-Apr Kent City Elite T&F Invitational
10 Savannah Ackley 5:24.0 30-Apr WMC-Oakridge/Hart @ Montague
10 Lynae Ackley 5:38.2 26-Apr Kent City Elite T&F Invitational
Benzie Central – 1.98%
Grade Name Time Date Meet
12 Sierra Pallin 5:40.1 27-Apr Warrior Invitational
10 Cierra Guay 5:40.1 6-Apr BC Red & White Intersquad HS/MS
9 Elise Johnson 5:43.4 1-May NWC @ Benzie Central
10 Ellen Bretzke 5:48.5 1-May NWC @ Benzie Central
11 Faith Grose 5:49.3 27-Apr Warrior Invitational
Pewamo-Westphalia – 1.90%
Grade Name Time Date Meet
11 Aubrey George 5:43.7 1-May CMAC: Fowler, P-W @ Saranac
10 Amelia Smith 5:57.7 24-Apr CMAC: Potterville, Bath @ P-W
11 Cailey George 5:59.3 18-Apr Ithaca Blue and Gold Invitational
Remus Chippewa Hills – 1.88%
Grade Name Time Date Meet
11 Natalie Newcombe 5:28.4 30-Apr CSAA Meet – Chip Hills, Tri County, Newaygo, Big Rapids
9 Sarah Storey 5:35.5 23-Apr CSAA Chip Hills, Fremont, and Big Rapids @Reed City
12 Deziree Shaw 5:44.2 9-Apr CSAA Gold – Big Rapids, Central Montcalm, Grant, Chippewa Hills
12 Alicia Robertson 5:46.7 27-Apr Warrior Invitational
12 Madison Grover 5:49.0 23-Apr CSAA Chip Hills, Fremont, and Big Rapids @Reed City
Otsego – 1.84%
Grade Name Time Date Meet
12 Sydney Kubiak 5:33.2 26-Apr Allegan Invitational
12 Kristen Brylowski 5:36.4 26-Mar Vicksburg at Otsego
9 Claudia Stachura 5:41.7 23-Apr Edwardsburg, Three Rivers & Otsego @ Paw Paw
11 Maria Germain 5:41.8 23-Apr Edwardsburg, Three Rivers & Otsego @ Paw Paw
9 Joy Wolfe 5:50.7 9-Apr South Haven vs. Allegan vs. Dowagiac w/Otsego
10 Ashley Goodrich 5:53.0 16-Apr Dowagiac, Otsego, Paw Paw @ Plainwell
St. Louis – 1.81%
Grade Name Time Date Meet
9 Mikenna Borie 5:37.8 26-Apr Clare Invitational
9 Libby Munderloh 5:39.2 18-Apr Roscommon Invitational
9 Sela Delgado 5:59.0 26-Apr Clare Invitational

 

BOYS

Sub5Enrollment

Mt. Pleasant Sacred Heart – 4.92%
Grade Name Time Date Meet
12 TJ Moore 4:47.7 24-Apr MSAC Jamboree at Vestaburg HS
11 Josh Lynch 4:50.3 26-Apr Clare Invitational
10 Matthew Nowak 4:52.2 26-Apr Clare Invitational
Saugatuck – 3.66%
Grade Name Time Date Meet
9 Max Sharnas 4:34.8 26-Apr Kent City Elite T&F Invitational
10 Nik Pettinga 4:42.9 26-Apr Kent City Elite T&F Invitational
11 Winston Marcy 4:49.9 26-Apr Kent City Elite T&F Invitational
9 Tristan Ashley 4:52.8 22-Mar GVSU Laker Challenge (Boys/Girls) D 3/4
12 Ray Bartlett 4:59.7 10-Apr Saugatuck vs Gobles
Dexter – 2.56%
Grade Name Time Date Meet
11 Owen Huard 4:23.1 20-Apr April Showers Invitational
11 Nathan Larson 4:30.0 23-Apr Adrian & Dexter @ Pinckney SEC
11 Seth Read 4:35.2 30-Apr SEC White: Jackson / Tecumseh / Dexter Dbl. Dual
12 Lucas Betzoldt 4:48.6 20-Apr April Showers Invitational
12 Ransom Duncan 4:48.6 16-Apr SEC White – Chelsea & Dexter @ Lincoln
12 Nick McKenzie 4:48.9 23-Apr Adrian & Dexter @ Pinckney SEC
12 Rishabh Kothari 4:49.1 20-Apr April Showers Invitational
10 Sam Melvin 4:49.3 16-Apr SEC White – Chelsea & Dexter @ Lincoln
10 Conor Kolka 4:49.9 20-Apr April Showers Invitational
12 Joseph Wagner 4:51.3 16-Apr SEC White – Chelsea & Dexter @ Lincoln
12 Noah Hayter 4:54.1 23-Apr Adrian & Dexter @ Pinckney SEC
11 Finnegan Bell 4:55.5 23-Apr Adrian & Dexter @ Pinckney SEC
12 Nathan McConnell 4:57.9 16-Apr SEC White – Chelsea & Dexter @ Lincoln
12 Seth Ockerman 4:58.7 20-Apr April Showers Invitational
9 Josh Lamb 4:59.6 20-Apr April Showers Invitational
Pewamo-Westphalia – 2.54%
Grade Name Time Date Meet
11 Hayden Germain 4:33.3 26-Apr Kent City Elite T&F Invitational
11 Ashton Walker 4:34.4 24-Apr CMAC: Potterville, Bath @ P-W
12 Kyle Hengesbach 4:48.0 1-May CMAC: Fowler, P-W @ Saranac
12 Mitch Nurenberg 4:57.1 24-Apr CMAC: Potterville, Bath @ P-W
Berrien Springs – 2.40%
Grade Name Time Date Meet
12 Evan Griffiths 4:35.0 26-Apr Allegan Invitational
11 Carter Sheline 4:52.9 24-Apr BCS Meet Brandywine, Berrien, New Buffalo
12 Jose Brenes 4:56.4 26-Apr Allegan Invitational
10 Ashton Sheline 4:57.4 17-Apr BCS Comstock Meet
10 Nathaniel Bittner 4:57.7 17-Apr BCS Comstock Meet
12 Ivan Alvarado 4:57.7 17-Apr BCS Comstock Meet
East Jordan – 2.40%
Grade Name Time Date Meet
11 Ethan Nachazel 4:56.6 30-Apr Boyne City Invitational
11 Caleb Carson 4:57.1 27-Apr Petoskey Kiwanis Invitational
11 Aaron Nachazel 4:58.0 18-Apr Harbor Springs Ram Scram
Benzie Central – 2.38%
Grade Name Time Date Meet
12 Noah Barnes 4:44.3 1-May NWC @ Benzie Central
11 Tyler Kintigh 4:48.3 1-May NWC @ Benzie Central
12 Pedro Roman 4:50.5 1-May NWC @ Benzie Central
10 Joseph Orfe 4:55.5 1-May NWC @ Benzie Central
9 Ike Koscielski 4:56.0 27-Apr Warrior Invitational
10 Wesley VanPoortfliet 4:56.2 27-Apr Warrior Invitational
Saline – 2.07%
Grade Name Time Date Meet
11 William Minnette 4:29.5 30-Apr SEC Red Division Tri Meet – AA Huron vs AA Pioneer vs Saline
11 Christopher Van Dyke 4:34.8 23-Apr SEC Red Division – Bedford vs Saline
12 Simon Pfeiffer 4:35.9 30-Apr SEC Red Division Tri Meet – AA Huron vs AA Pioneer vs Saline
12 Jevin Nishioka 4:40.5 26-Apr Charlie Janke Track and Field Invitational
12 Brock Boze 4:41.2 9-Apr SEC-R: Saline @ Skyline
12 Shay Milley 4:42.7 23-Apr SEC Red Division – Bedford vs Saline
10 Noah Pelletier 4:44.3 30-Apr SEC Red Division Tri Meet – AA Huron vs AA Pioneer vs Saline
11 Cole Trese 4:44.4 23-Apr SEC Red Division – Bedford vs Saline
11 Christofer Clisham Jr 4:45.6 23-Apr SEC Red Division – Bedford vs Saline
11 Johnathan Speers 4:46.7 23-Apr SEC Red Division – Bedford vs Saline
10 Joseph Fedoronko 4:48.2 16-Apr SEC-R: Monroe @ Saline
9 James Harrison 4:48.5 27-Apr 2019 Brighton Bulldog Invitational
9 Max Pfeiffer 4:53.3 30-Apr SEC Red Division Tri Meet – AA Huron vs AA Pioneer vs Saline
9 Luke Swanger 4:54.4 27-Apr 2019 Brighton Bulldog Invitational
12 Hunter Bozzi 4:55.6 30-Apr SEC Red Division Tri Meet – AA Huron vs AA Pioneer vs Saline
11 Brennan Codlin 4:55.9 30-Apr SEC Red Division Tri Meet – AA Huron vs AA Pioneer vs Saline
9 Andrew Stern 4:58.0 27-Apr 2019 Brighton Bulldog Invitational
10 Emmett Berryhill 4:58.3 9-Apr SEC-R: Saline @ Skyline
10 Cody Stein 4:58.6 27-Apr 2019 Brighton Bulldog Invitational
Corunna – 1.94%
Grade Name Time Date Meet
12 Benjamin Jacobs 4:27.0 26-Apr Chesaning Track and Field Classic
10 Mason Warner 4:34.2 18-Apr Frankenmuth Marco Marcet Invitational
11 Evan Roka 4:35.9 26-Apr Chesaning Track and Field Classic
12 Carter Lovejoy 4:43.0 16-Apr GAC- Corunna vs. Bendle
12 Charlie Bruckman 4:44.7 16-Apr GAC- Corunna vs. Bendle
11 Drew Nickels 4:57.8 30-Apr GAC – Webberville vs. Beecher (Corunna Exhibition)
Lansing Catholic – 1.88%
Grade Name Time Date Meet
12 Eric Warriner 4:41.0 22-Apr Charlotte @ Lansing Catholic
11 Eli Meder 4:42.6 27-Mar MSU True Team Invitational
9 Josh Otten 4:49.0 30-Apr Lansing Catholic at Ionia
12 Will Peters 4:58.1 22-Apr Charlotte @ Lansing Catholic
9 Josh Frary 4:58.9 26-Apr Mason Invitational

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s