Uncategorized

2022 State Preview: Jumps

The Pole Vault preview has a good summary of what I’m trying to accomplish here. Read that! Might as well link to the Throws preview.

In the course of reading that, you’ll probably see my grandiose plans for the week beyond these predictions. Those ain’t happening. Too dang time consuming. But I will write my own thoughts on the distance folks, which I’m more familiar with. I could write about the other events, but I don’t want to speak out of turn or post ingenuine thoughts.

Division Four

Boys High Jump

This is someone’s average score given all the simulations that were run. An athlete is likely to be ranked higher here if they’ve been more consistent throughout the season. Those below 0.5 expected points aren’t listed, but if they were and you added up the averages, you’d get to 39 points, same as the State Meet scoring.

NameTeamAvg. Score
Braden PrielippMarion4.67
Miles ShannonClimax-Scotts4.37
Jeremiah MitchellNew Buffalo4.30
Roman IottPetersburg Summerfield3.45
Drew DafoePetersburg Summerfield2.91
Kyle KaczanowskiBuckley2.51
Mekhi WingfieldConcord2.45
Karmelo TaylorEau Claire2.16
Landon BennettAthens2.08
Owen VarnadoMuskegon Western Mich. Christian1.79
Xavier SantiagoOnaway1.77
Bradley RichardsFruitport Calvary Christian1.64
Cadden KriegerThree Oaks River Valley1.01
Sam SchoonmakerIndian River Inland Lakes0.83
Austin DeRoseauKingston0.57
Carsyn VargaMorenci0.53
Nathan PollSt. Joseph Lake Michigan Catholic0.52

This is an athlete’s chances of landing in the top 8. Once again, those that have been consistent in their performances are likely to have better odds of finishing in the Top 8.

NameTeamAll-State %
Braden PrielippMarion78
Miles ShannonClimax-Scotts77
Roman IottPetersburg Summerfield71
Jeremiah MitchellNew Buffalo70
Drew DafoePetersburg Summerfield56
Mekhi WingfieldConcord47
Owen VarnadoMuskegon Western Mich. Christian47
Karmelo TaylorEau Claire46
Landon BennettAthens45
Bradley RichardsFruitport Calvary Christian45
Kyle KaczanowskiBuckley43
Xavier SantiagoOnaway32
Sam SchoonmakerIndian River Inland Lakes25
Cadden KriegerThree Oaks River Valley22
Carsyn VargaMorenci21
Colin LastHuron Valley Lutheran16
Nathan PollSt. Joseph Lake Michigan Catholic14
Austin DeRoseauKingston11

These are an athlete’s odds of winning it all. Consistency matters less here, the ability to generate incredible leaps and heights will add to someone’s chances of getting the gold.

NameTeamWin %
Jeremiah MitchellNew Buffalo21
Braden PrielippMarion18
Miles ShannonClimax-Scotts13
Drew DafoePetersburg Summerfield9
Kyle KaczanowskiBuckley9
Mekhi WingfieldConcord5
Landon BennettAthens5
Xavier SantiagoOnaway5

Boys Long Jump

NameTeamAvg. Score
Matthew EmelanderCarson City-Crystal4.70
Anthany BufordDetroit Douglass4.43
Mekhi WingfieldConcord4.39
Jok NhialThe Potter’s House4.13
Robert LeeFlint Beecher3.89
Carter FussmanBeal City3.00
Kyle KaczanowskiBuckley2.54
Alex AfferPeck2.18
Landon GaleaFairview2.17
Caleb ThomasSterling Heights Parkway Christian2.14
Elliott AddlemanAdrian Lenawee Christian1.36
Roman IottPetersburg Summerfield0.79
Simon VinsonColon0.68
Colin LastHuron Valley Lutheran0.61

NameTeamAll-State %
Robert LeeFlint Beecher87
Matthew EmelanderCarson City-Crystal84
Anthany BufordDetroit Douglass84
Mekhi WingfieldConcord79
Jok NhialThe Potter’s House70
Carter FussmanBeal City67
Kyle KaczanowskiBuckley51
Alex AfferPeck43
Landon GaleaFairview40
Caleb ThomasSterling Heights Parkway Christian37
Elliott AddlemanAdrian Lenawee Christian31
Roman IottPetersburg Summerfield28
Brandon ThompsonPetersburg Summerfield21
Simon VinsonColon16
Colin LastHuron Valley Lutheran16
DaMarion TravisEau Claire13

NameTeamWin %
Jok NhialThe Potter’s House16
Mekhi WingfieldConcord15
Matthew EmelanderCarson City-Crystal10
Anthany BufordDetroit Douglass10
Alex AfferPeck10
Caleb ThomasSterling Heights Parkway Christian10
Landon GaleaFairview9
Kyle KaczanowskiBuckley7
Carter FussmanBeal City6

Girls High Jump

NameTeamAvg. Score
Emma ValentineMorrice7.62
Kaya HuizengaGobles4.52
Olivia FindlayMarlette4.14
Madilyn CrullOnaway3.19
Madi SimpsonMarcellus2.90
Ella HufnagelFowler2.46
Grace WolfeFrankfort2.45
Hannah RobinsonIndian River Inland Lakes1.73
Larissa HuffmanIndian River Inland Lakes1.59
Erin CainRoyal Oak Shrine1.20
Gracie KlinkCapac0.97
Isabel HurdKingston0.95
Mia NejeskiAddison0.93
Emily SchwarzPentwater0.76
Kyla AlexanderPittsford0.73
Alyssa LemkeHuron Valley Lutheran0.71
Olivia PenzottiKalamazoo Christian0.63

NameTeamAll-State %
Emma ValentineMorrice99
Olivia FindlayMarlette88
Kaya HuizengaGobles74
Madi SimpsonMarcellus67
Madilyn CrullOnaway59
Ella HufnagelFowler57
Grace WolfeFrankfort52
Hannah RobinsonIndian River Inland Lakes37
Larissa HuffmanIndian River Inland Lakes33
Olivia PenzottiKalamazoo Christian29
Erin CainRoyal Oak Shrine26
Gracie KlinkCapac26
Alyssa LemkeHuron Valley Lutheran26
Isabel HurdKingston24
Mia NejeskiAddison20
Emily SchwarzPentwater16
Kyla AlexanderPittsford15
Grace BradfordMaple City Glen Lake12

NameTeamWin %
Emma ValentineMorrice36
Kaya HuizengaGobles18
Madilyn CrullOnaway12

Girls Long Jump

NameTeamAvg. Score
Anna RobertsHillsdale Academy7.90
Abby KisslingBrethren5.51
Olivia FindlayMarlette4.05
Libby RorickMorenci3.46
Ryleigh NelsonWebberville2.76
Kelsey HansenLincoln-Alcona2.06
Claire MolnarBritton Deerfield1.79
Stella HendersonMarion1.79
Bailey MurrellGaylord St. Mary1.29
Eva BauerNew Buffalo1.19
Gabriella GashajMarine City Cardinal Mooney1.16
Aubrey HessbrookCarson City-Crystal1.05
Kiera LoveLutheran Westland1.00
Grace WolfeFrankfort0.87
Sohanny Gonzalez-CastilloThe Potter’s House0.68
Jaden GomezWhite Cloud0.59
Hannah MayedaMichigan Lutheran Seminary0.53

NameTeamAll-State %
Abby KisslingBrethren99
Anna RobertsHillsdale Academy95
Olivia FindlayMarlette72
Libby RorickMorenci62
Kelsey HansenLincoln-Alcona59
Ryleigh NelsonWebberville48
Stella HendersonMarion43
Bailey MurrellGaylord St. Mary40
Claire MolnarBritton Deerfield35
Gabriella GashajMarine City Cardinal Mooney32
Grace WolfeFrankfort27
Eva BauerNew Buffalo26
Aubrey HessbrookCarson City-Crystal25
Sohanny Gonzalez-CastilloThe Potter’s House25
Kiera LoveLutheran Westland23
Jaden GomezWhite Cloud22
Hannah MayedaMichigan Lutheran Seminary18
Ceana WashingtonFlint Beecher16
Haven SochaHillsdale Academy11

NameTeamWin %
Anna RobertsHillsdale Academy48
Olivia FindlayMarlette10
Ryleigh NelsonWebberville10
Libby RorickMorenci9
Claire MolnarBritton Deerfield6

Division Three

Boys High Jump

NameTeamAvg. Score
Evan SamsonDurand5.81
Caleb ClarkLaingsburg5.18
Gavin BisballeLake City3.01
Sawyer MoloySanford-Meridian2.58
Aidan FlanneryHillsdale2.41
Jack EasterdayGrass Lake2.13
Malik SelmaClintondale2.08
Beck ShoresReese2.07
Isaac RobbinsHoughton Lake1.80
Dylan HalpinCass City1.66
Preston MalpassEast Jordan1.32
Tyler SwanwickCentreville1.14
Mike MorrisGrand Rapids West Catholic1.05
Andrej SpirkoCharyl Stockwell Academy0.96
Rodney BrassMontague0.94
Diego LebronHomer0.82
Trevon ReddingWarren Michigan Collegiate0.79
Brady ThompsonBuchanan0.73
James MillerByron0.73
Preston ScottStanton Central Montcalm0.56

NameTeamAll-State %
Evan SamsonDurand96
Caleb ClarkLaingsburg77
Aidan FlanneryHillsdale57
Malik SelmaClintondale55
Gavin BisballeLake City49
Beck ShoresReese48
Jack EasterdayGrass Lake45
Sawyer MoloySanford-Meridian42
Isaac RobbinsHoughton Lake38
Dylan HalpinCass City30
Preston MalpassEast Jordan30
Tyler SwanwickCentreville28
Rodney BrassMontague27
Mike MorrisGrand Rapids West Catholic24
Diego LebronHomer24
Trevon ReddingWarren Michigan Collegiate23
Brady ThompsonBuchanan20
James MillerByron19
Andrej SpirkoCharyl Stockwell Academy18
Preston ScottStanton Central Montcalm12
Hans RossSaginaw Valley Lutheran11

NameTeamWin %
Caleb ClarkLaingsburg28
Gavin BisballeLake City17
Evan SamsonDurand14
Sawyer MoloySanford-Meridian11
Jack EasterdayGrass Lake5
Dylan HalpinCass City5

Boys Long Jump

Congrats to Traverse City St. Francis’s Joey Andrews, who broke a 37 year old school record with his 23’1 leap at Regionals.

NameTeamAvg. Score
Trevon ReddingWarren Michigan Collegiate6.80
Mitchel HarringtonGrayling5.70
Curtis KnappJonesville5.09
Joey AndrewsTraverse City St. Francis4.36
Noah CoffeyBeaverton2.91
Malik SmithDetroit Community2.87
Jake RueffLawton2.79
Jermiah PattersonMason County Central1.52
Gavin BisballeLake City0.93
Caiden SmithHartford0.92
Evan BrandenburgVermontville Maple Valley0.92
Bradlee UhlmannBath0.89
Dylan HalpinCass City0.73
Zachary VanBarenGrand Rapids Covenant Christian0.57

NameTeamAll-State %
Curtis KnappJonesville99
Mitchel HarringtonGrayling93
Trevon ReddingWarren Michigan Collegiate89
Joey AndrewsTraverse City St. Francis75
Jake RueffLawton73
Malik SmithDetroit Community60
Noah CoffeyBeaverton52
Jermiah PattersonMason County Central34
Gavin BisballeLake City30
Bradlee UhlmannBath28
Zachary VanBarenGrand Rapids Covenant Christian21
Bryant CalderonEvart19
Caiden SmithHartford18
Evan BrandenburgVermontville Maple Valley18
Davonta HabernNapoleon17
Devondre DeleonMadison Academy16
Dylan HalpinCass City14
Caleb ClarkLaingsburg14

NameTeamWin %
Trevon ReddingWarren Michigan Collegiate43
Mitchel HarringtonGrayling13
Joey AndrewsTraverse City St. Francis13
Noah CoffeyBeaverton9
Malik SmithDetroit Community7
Curtis KnappJonesville5

Girls High Jump

NameTeamAvg. Score
Addison HoveyHart6.50
Heidi NewhouseLawton5.81
Rianna VincentHillsdale4.54
Isabella KangasCentreville3.61
Libby McCarthyManistee3.22
Alyssa BirnerBangor2.50
Mickenzie BrancheauKent City2.50
Morgan LuttonManchester2.27
Hailey BilaLaingsburg1.98
Alexis PattersonGrand Rapids West Catholic1.77
Bailey StimacSt. Charles1.73
Alyssa SamartinoMadison Heights Bishop Foley0.65
Grace DawsonBoyne City0.60
Gianna HovingAnn Arbor Gabriel Richard0.50
Sofiah CokerClare0.50

NameTeamAll-State %
Addison HoveyHart96
Heidi NewhouseLawton84
Rianna VincentHillsdale82
Isabella KangasCentreville74
Libby McCarthyManistee84
Alyssa BirnerBangor52
Mickenzie BrancheauKent City59
Morgan LuttonManchester60
Hailey BilaLaingsburg43
Alexis PattersonGrand Rapids West Catholic39
Bailey StimacSt. Charles43
Alyssa SamartinoMadison Heights Bishop Foley16
Grace DawsonBoyne City19
Gianna HovingAnn Arbor Gabriel Richard17
Sofiah CokerClare17

NameTeamWin %
Heidi NewhouseLawton37
Addison HoveyHart26
Rianna VincentHillsdale12
Alyssa BirnerBangor7

Girls Long Jump

NameTeamAvg. Score
Annabelle SmithBlissfield5.85
Carmen TencateFennville4.70
Alyssa BuddNapoleon4.55
Katelynn DixGrand Traverse Academy4.42
Anaya BillupsDetroit Edison PSA4.30
Gloria StepanovichBenzie Central4.00
Anna NixonPerry2.58
Isabelle SalazarMadison Heights Bishop Foley2.04
Layla SmithBlissfield1.23
Kendal RobertsVassar1.01
Martasia ChambersColoma0.89
Teagan RussellClare0.83
Maya PadisakTraverse City St. Francis0.58

NameTeamAll-State %
Annabelle SmithBlissfield99
Carmen TencateFennville95
Gloria StepanovichBenzie Central81
Katelynn DixGrand Traverse Academy75
Alyssa BuddNapoleon73
Anna NixonPerry62
Anaya BillupsDetroit Edison PSA56
Isabelle SalazarMadison Heights Bishop Foley49
Kendal RobertsVassar41
Layla SmithBlissfield40
Martasia ChambersColoma25
Maya PadisakTraverse City St. Francis22
Teagan RussellClare19
Destiny McDanielsBath12
Lauren StreflingBuchanan12

NameTeamWin %
Anaya BillupsDetroit Edison PSA29
Alyssa BuddNapoleon20
Katelynn DixGrand Traverse Academy17
Annabelle SmithBlissfield11

Division Two

Boys High Jump

NameTeamAvg. Score
Luke StowasserEdwardsburg5.83
Ethan BuddMilan4.56
Jordan DuncanHolland Christian4.18
Francis SenterLake Fenton3.93
Tyler BakerMason3.66
Joseph MullettGrand Rapids Catholic Central2.41
Gage HessemKingsley2.34
Eli BaumannAllendale2.00
Joe FrancisAdrian1.88
Gage VanalstineCharlotte1.71
Charlie DrnekZeeland East1.36
Kaleb KoellingGR West Michigan Aviation0.86
Porter SaundersSpring Lake0.72
Garret ThomasMonroe Jefferson0.64
Joe DavisCharlotte0.62
Corey AndradesHaslett0.57
Joelle LongLansing Sextion0.57

NameTeamAll-State %
Ethan BuddMilan86
Luke StowasserEdwardsburg83
Francis SenterLake Fenton77
Jordan DuncanHolland Christian65
Tyler BakerMason60
Gage HessemKingsley53
Joe FrancisAdrian49
Gage VanalstineCharlotte45
Charlie DrnekZeeland East41
Eli BaumannAllendale39
Joseph MullettGrand Rapids Catholic Central36
Porter SaundersSpring Lake28
Kaleb KoellingGR West Michigan Aviation24
Corey AndradesHaslett19
Joe DavisCharlotte18
Camden ThompsonWhitehall18
Garret ThomasMonroe Jefferson17
Andrew Tiemeyer-SmithAllendale15
Joelle LongLansing Sextion14

NameTeamWin %
Luke StowasserEdwardsburg26
Jordan DuncanHolland Christian21
Tyler BakerMason14
Joseph MullettGrand Rapids Catholic Central13
Ethan BuddMilan9
Francis SenterLake Fenton6
Eli BaumannAllendale6

Boys Long Jump

NameTeamAvg. Score
Leonard TunstallDetroit King5.40
James YorkBerrien Springs5.11
Cameron ChandlerHudsonville Unity Christian4.69
Luke StowasserEdwardsburg3.85
Karim McCune IISaginaw3.01
Wyatt BowerCorunna2.97
DJ SuggsBerrien Springs2.58
Dontez TinsleyGarden City2.06
Nick HammondCarleton Airport1.83
Jordan HammondHenry Ford Academy1.41
David DanaMidland Bullock Creek1.02
Hans PruisGrand Rapids Christian0.97
Kimoni MccleanNiles0.59
Jay XiaoDetroit Country Day0.57

NameTeamAll-State %
Leonard TunstallDetroit King97
Cameron ChandlerHudsonville Unity Christian90
James YorkBerrien Springs79
Luke StowasserEdwardsburg72
Dontez TinsleyGarden City62
Karim McCune IISaginaw56
Wyatt BowerCorunna49
DJ SuggsBerrien Springs49
Nick HammondCarleton Airport41
Jordan HammondHenry Ford Academy37
David DanaMidland Bullock Creek25
Kimoni MccleanNiles19
Jay XiaoDetroit Country Day17
Darreus ReeseDearborn Heights Annapolis17
Xavier DavisFerndale University Prep13
Hans PruisGrand Rapids Christian12
Jack ShraderFowlerville12
Bryce SmithFrankenmuth11
Devon HeckathornGrand Rapids Catholic Central11

NameTeamWin %
James YorkBerrien Springs21
Wyatt BowerCorunna14
Karim McCune IISaginaw11
DJ SuggsBerrien Springs10
Luke StowasserEdwardsburg9
Cameron ChandlerHudsonville Unity Christian8
Nick HammondCarleton Airport6
Hans PruisGrand Rapids Christian6
Leonard TunstallDetroit King5

Girls High Jump

NameTeamAvg. Score
Kendell WilcoxShepherd5.87
Natalie ChristnagelGrosse Ile4.39
Rowan CebulskiGrand Rapids Christian3.28
Lyberty BrantSaginaw Swan Valley3.27
Emily BussertComstock Park3.07
Ava GaryGladwin3.00
Peyton SpicerOwosso2.29
Carly FrankMarine City2.21
Ashley AtkinsAllendale2.08
Deanna BrunstingHudsonville Unity Christian2.03
Nevaeh BransonMason1.75
Megan NeitzelOlivet1.59
Becca WagnerPlainwell1.21
Morgan StimpsonTecumseh0.97
Jordan RichieCranbrook-Kingswood0.66
Lauren StimpsonTecumseh0.58

NameTeamAll-State %
Kendell WilcoxShepherd93
Natalie ChristnagelGrosse Ile81
Emily BussertComstock Park68
Rowan CebulskiGrand Rapids Christian64
Lyberty BrantSaginaw Swan Valley57
Ava GaryGladwin55
Carly FrankMarine City54
Peyton SpicerOwosso45
Deanna BrunstingHudsonville Unity Christian44
Nevaeh BransonMason38
Ashley AtkinsAllendale37
Morgan StimpsonTecumseh33
Becca WagnerPlainwell29
Megan NeitzelOlivet27
Lauren StimpsonTecumseh23
Jordan RichieCranbrook-Kingswood18
Tess SciclunaDivine Child12
Amelia JonesDowagiac Union11

NameTeamWin %
Kendell WilcoxShepherd15
Natalie ChristnagelGrosse Ile15
Ava GaryGladwin14
Lyberty BrantSaginaw Swan Valley13
Megan NeitzelOlivet9
Ashley AtkinsAllendale8
Deanna BrunstingHudsonville Unity Christian6
Rowan CebulskiGrand Rapids Christian5
Peyton SpicerOwosso5

Girls Long Jump

NameTeamAvg. Score
Hallie KooyerHudsonville Unity Christian8.78
Lindsay GirardMarine City4.39
Madison NinoHastings3.60
Rowan CebulskiGrand Rapids Christian3.41
Lindsey TonelloCadillac2.93
Kaitlyn MolnarGrosse Ile2.74
Frances HoffmanEast Grand Rapids2.19
Neelege SimsCorunna1.54
Brielle ReasonPinckney1.49
Breanna HydeWayland Union1.08
Racheal NyarkoGladwin1.04
Jayda BeeneBenton Harbor0.69
Myrel ClarkDetroit Country Day0.68
Bella ValloneSparta0.64
Kaylee WrightPlainwell0.63
Rachel MillerZeeland East0.62
Annie KindsethBloomfield Hills Marian0.60
Elyse VargaDivine Child0.59

NameTeamAll-State %
Hallie KooyerHudsonville Unity Christian100
Lindsay GirardMarine City91
Rowan CebulskiGrand Rapids Christian90
Lindsey TonelloCadillac67
Madison NinoHastings60
Kaitlyn MolnarGrosse Ile60
Frances HoffmanEast Grand Rapids37
Racheal NyarkoGladwin36
Neelege SimsCorunna31
Brielle ReasonPinckney29
Breanna HydeWayland Union28
Rachel MillerZeeland East27
Kaylee WrightPlainwell24
Jayda BeeneBenton Harbor22
Bella ValloneSparta22
Annie KindsethBloomfield Hills Marian14
Ashley UtterMarysville13
Jenna GriffinMilan12
Myrel ClarkDetroit Country Day11
Elyse VargaDivine Child11

NameTeamWin %
Hallie KooyerHudsonville Unity Christian59
Frances HoffmanEast Grand Rapids9
Madison NinoHastings7
Kaitlyn MolnarGrosse Ile6

Division One

Boys High Jump

NameTeamAvg. Score
Nate ClarkHudsonville7.53
Justin MillerFenton4.94
Nathan LevineCanton4.87
Jalen CharityGrand Rapids Northview3.90
Julian HoltSt. Clair Shores Lakeview3.19
Jackson DavisOkemos1.63
Joshua RoperOrchard Lake St. Mary’s1.50
Jackson CampbellWhite Lake Lakeland1.36
Christian Purchase-OfoemeWarren Cousino1.32
Raeed MonnanTroy Athens1.16
Rico Smith-ShepardKalamazoo Central1.16
Dylan LawrenceHartland1.09
Remiel OdomFlint Carman-Ainsworth1.09
Keyon WalkerUtica Ford0.93
Alex AlvarezAllen Park0.93
Tyler CsintyanFlint Kearsley0.56
Kaden TuckerWest Bloomfield0.55
Joshua RiouxNorth Farmington0.54
Samuel FitzpatrickDexter0.45

NameTeamAll-State %
Nate ClarkHudsonville98
Nathan LevineCanton87
Justin MillerFenton73
Jalen CharityGrand Rapids Northview68
Julian HoltSt. Clair Shores Lakeview62
Jackson DavisOkemos54
Jackson CampbellWhite Lake Lakeland42
Remiel OdomFlint Carman-Ainsworth40
Joshua RoperOrchard Lake St. Mary’s34
Christian Purchase-OfoemeWarren Cousino32
Alex AlvarezAllen Park32
Rico Smith-ShepardKalamazoo Central29
Dylan LawrenceHartland28
Raeed MonnanTroy Athens24
Kaden TuckerWest Bloomfield20
Keyon WalkerUtica Ford18
Joshua RiouxNorth Farmington18
Samuel FitzpatrickDexter17
Tyler CsintyanFlint Kearsley15

NameTeamWin %
Nate ClarkHudsonville38
Justin MillerFenton23
Nathan LevineCanton12
Jalen CharityGrand Rapids Northview11
Julian HoltSt. Clair Shores Lakeview7

Boys Long Jump

NameTeamAvg. Score
Nate ClarkHudsonville4.94
Tyler TarantinoLapeer3.81
Kellen ReedHolt3.41
Micah SchefferTemperance Bedford2.14
Lucius HoskinsGrand Rapids Ottawa Hills2.08
Carter BissellRockford1.96
Jordon ClerkleyHolt1.71
Aharon HenryOkemos1.64
Demitri RobinsonMuskegon Mona Shores1.60
Isaac EasterHolland West Ottawa1.34
Will KorenstraGrand Haven1.33
Cole LaccanariaBrother Rice1.17
Mason WoodsEast Lansing1.16
Nolan Reuter-GushowMidland Dow1.12
Rico Smith-ShepardKalamazoo Central1.06
Joshua TiptonDetroit Catholic Central1.03
Will GastonTraverse City West1.02
Antwon ThomasOrchard Lake St. Mary’s0.84
Kaelin ShawClinton Twp. Chippewa Valley0.71
Devin PorterPortage Central0.70
Colin DemosOxford0.52
Jordan GutierrezCaledonia0.50

NameTeamAll-State %
Nate ClarkHudsonville75
Tyler TarantinoLapeer65
Kellen ReedHolt51
Lucius HoskinsGrand Rapids Ottawa Hills42
Carter BissellRockford42
Jordon ClerkleyHolt40
Micah SchefferTemperance Bedford39
Demitri RobinsonMuskegon Mona Shores38
Isaac EasterHolland West Ottawa38
Aharon HenryOkemos31
Cole LaccanariaBrother Rice29
Nolan Reuter-GushowMidland Dow28
Joshua TiptonDetroit Catholic Central24
Will KorenstraGrand Haven23
Rico Smith-ShepardKalamazoo Central23
Mason WoodsEast Lansing22
Will GastonTraverse City West22
Kaelin ShawClinton Twp. Chippewa Valley15
Antwon ThomasOrchard Lake St. Mary’s14
Devin PorterPortage Central14
Colin DemosOxford14
Dante WilliamsTraverse City Central14
John O’ConnorTraverse City West14
Jordan GutierrezCaledonia12
Nakia WillisEast Kentwood12
Dylan LafontseeCedar Springs11
Cole SheldonDexter10

NameTeamWin %
Nate ClarkHudsonville21
Kellen ReedHolt17
Tyler TarantinoLapeer14
Will KorenstraGrand Haven8
Micah SchefferTemperance Bedford6
Lucius HoskinsGrand Rapids Ottawa Hills5
Mason WoodsEast Lansing5
Will GastonTraverse City West5

Girls High Jump

NameTeamAvg. Score
Micah MartinHarrison Twp. L’Anse Creuse6.31
Gabriella NewmanAnn Arbor Pioneer4.44
Taryn MarshallHighland-Milford3.84
Zoey DoodGrandville3.54
Kylei AndersonWalled Lake Central3.47
Milena ChevalierFarmington Hills Mercy3.29
Korin WhitcombSturgis3.11
Alyssa DetweilerCedar Springs3.03
Madison MorsonSalem2.49
Elyse FribergGrandville0.81
Brianna StawskiMuskegon Reeths-Puffer0.78
Emon MilesOak Park0.74
Leah StoneRochester0.66
Susie SchulzBay City Central0.56
Victoria HensonFenton0.55

NameTeamAll-State %
Micah MartinHarrison Twp. L’Anse Creuse97
Zoey DoodGrandville74
Milena ChevalierFarmington Hills Mercy73
Gabriella NewmanAnn Arbor Pioneer70
Alyssa DetweilerCedar Springs69
Kylei AndersonWalled Lake Central66
Taryn MarshallHighland-Milford65
Korin WhitcombSturgis59
Madison MorsonSalem48
Elyse FribergGrandville31
Brianna StawskiMuskegon Reeths-Puffer27
Leah StoneRochester20
Susie SchulzBay City Central19
Victoria HensonFenton15
Emon MilesOak Park14
Yasmin PirbhaiMattawan14
Lilly KnowltonPort Huron Northern13
Susan HellerNorthville10

NameTeamWin %
Gabriella NewmanAnn Arbor Pioneer20
Micah MartinHarrison Twp. L’Anse Creuse19
Taryn MarshallHighland-Milford14
Kylei AndersonWalled Lake Central12
Korin WhitcombSturgis9
Zoey DoodGrandville8
Madison MorsonSalem5

Girls Long Jump

NameTeamAvg. Score
Maya AndersonRockford6.57
Gabrielle JeffriesBloomfield Hills3.31
Mimi JosephSt. Joseph3.17
Samya FisherBattle Creek Central2.98
Onome OghorHolt2.63
Anastatia BeachEast Kentwood2.59
Courtney JordanPlymouth2.26
Maya JusticeBrownstown-Woodhaven2.25
Drelin MappOak Park2.22
Margaret MonaghanPort Huron Northern1.86
Greta Caprathe-BuczekRockford1.75
Abby FushFarmington Hills Mercy1.33
Nicole WarrenSaline1.19
Layla WallacePortage Central0.86
Jayde UllenbruchPort Huron Northern0.84
Alicia RobinsonGrand Rapids Ottawa Hills0.55

NameTeamAll-State %
Maya AndersonRockford92
Gabrielle JeffriesBloomfield Hills74
Drelin MappOak Park65
Anastatia BeachEast Kentwood62
Onome OghorHolt59
Mimi JosephSt. Joseph50
Courtney JordanPlymouth50
Samya FisherBattle Creek Central45
Margaret MonaghanPort Huron Northern43
Maya JusticeBrownstown-Woodhaven39
Greta Caprathe-BuczekRockford38
Nicole WarrenSaline28
Abby FushFarmington Hills Mercy24
Layla WallacePortage Central24
Jayde UllenbruchPort Huron Northern19
Ashley RichburgGrand Ledge13
Avery LahtiTraverse City West12
Alicia RobinsonGrand Rapids Ottawa Hills11
Logan SmytheUtica10
Alia BournayNorthville10

NameTeamWin %
Maya AndersonRockford34
Mimi JosephSt. Joseph14
Samya FisherBattle Creek Central13
Maya JusticeBrownstown-Woodhaven6
Margaret MonaghanPort Huron Northern6
Abby FushFarmington Hills Mercy6

Through the Field

These are your projected scores through the field events. With assigning half a point here and a quarter point there, these will likely be more spread out than on meet day, but should give a picture of who is slated to be in front after these five events.

Division 1 Boys

TeamScore
Battle Creek Lakeview13
Hudsonville12
Dexter10
Midland9
Farmington8
Traverse City Central8
Swartz Creek8
Saline7
Temperance Bedford6
Grand Ledge6
Holt5
Canton5
Fenton5
Caledonia5
Grand Haven5
Grand Rapids Northview4
Flint Kearsley4
Lapeer4
Monroe4
Saginaw Heritage3
Okemos3
St. Clair Shores Lakeview3
Hartland3
Novi3
Jenison3
East Kentwood3
St. Joseph3
Orchard Lake St. Mary’s2
West Bloomfield2
Kalamazoo Central2
Grand Rapids Ottawa Hills2
Rockford2
Highland-Milford2
Zeeland West2
Muskegon Mona Shores2
Warren DeLaSalle2
Walled Lake Central1
Traverse City West1
White Lake Lakeland1
Holland West Ottawa1
Warren Cousino1
Brighton1
Utica Ford1
Detroit Catholic Central1
Brother Rice1
East Lansing1
Troy Athens1
Midland Dow1
Flint Carman-Ainsworth1
Macomb Dakota1
Allen Park1
Cedar Springs1
Clinton Twp. Chippewa Valley1
Portage Central1
Walled Lake Northern1
Utica1
Oxford1
Gibraltar Carlson1
North Farmington1

Division 1 Girls

TeamScore
Walled Lake Central22
Allen Park17
Dexter13
Harrison Twp. L’Anse Creuse10
Rockford9
St. Joseph9
Oxford7
Holland West Ottawa7
Port Huron Northern6
Cedar Springs6
Forest Hills Central5
Farmington Hills Mercy5
East Kentwood5
Ann Arbor Pioneer4
Grandville4
Highland-Milford4
Grand Blanc4
Bloomfield Hills3
Sturgis3
Battle Creek Central3
Oak Park3
Plymouth3
Salem3
Holt3
Canton3
South Lyon East2
East Lansing2
Saline2
Brownstown-Woodhaven2
Swartz Creek2
Livonia Stevenson2
Okemos2
Howell1
Caledonia1
Grosse Pointe North1
Northville1
Royal Oak1
Portage Central1
Ann Arbor Huron1
Traverse City West1
Farmington1
Detroit Renaissance1
Bay City Western1
Muskegon Reeths-Puffer1
Portage Northern1
Livonia Churchill1
Rochester1
Mattawan1
Fenton1
Bay City Central1
Grand Rapids Ottawa Hills1
Hartland1

Division 2 Boys

TeamScore
Monroe Jefferson19
Zeeland East15
Mason14
Divine Child12
Charlotte10
Edwardsburg10
Allendale8
Berrien Springs8
Whitehall7
Hudsonville Unity Christian6
Detroit King5
Frankenmuth5
Kingsley5
Milan5
Plainwell4
Holland Christian4
Grosse Ile4
Lake Fenton4
Spring Lake4
Saginaw3
Corunna3
Grand Rapids Catholic Central3
Hamilton2
Forest Hills Eastern2
Hastings2
Garden City2
Adrian2
Carleton Airport2
Dundee2
Eaton Rapids2
Wayland Union1
Henry Ford Academy1
Three Rivers1
Midland Bullock Creek1
Grand Rapids Christian1
Alma1
Macomb Lutheran North1
Shepherd1
Portland1
Flint Powers Catholic1
St. Clair1
GR West Michigan Aviation1
Grand Rapids South Christian1
Marine City1
Yale1
Fowlerville1
Niles1
Detroit Country Day1
Haslett1
Lansing Sextion1
North Branch1
Hopkins1

Division 2 Girls

TeamScore
Hudsonville Unity Christian14
Ludington13
Marysville12
Grand Rapids Christian11
Zeeland East10
Owosso10
Otsego9
Whitehall9
Tecumseh8
Grosse Ile7
Shepherd7
Marine City7
Saginaw Swan Valley6
Olivet5
Melvindale5
Ortonville Brandon5
Hastings4
Frankenmuth4
Eaton Rapids4
Gladwin4
Mason4
Cadillac3
Comstock Park3
Allendale3
Divine Child2
East Grand Rapids2
Plainwell2
Kingsley2
Hamilton2
Corunna2
Belding2
Pinckney1
Berrien Springs1
Wayland Union1
Detroit Country Day1
Stevensville Lakeshore1
Hopkins1
Forest Hills Eastern1
Benton Harbor1
Cranbrook-Kingswood1
Sparta1
Bloomfield Hills Marian1
Ionia1

Division 3 Boys

TeamScore
Hart17
Laingsburg16
Pewamo-Westphalia16
Traverse City St. Francis12
Mason County Central11
Chesaning8
Warren Michigan Collegiate8
Grayling8
Jonesville7
Lake City6
Durand6
Coloma5
Cass City5
Ovid-Elsie5
Union City4
Lawton3
Grand Rapids West Catholic3
Almont3
Beaverton3
Delton-Kellogg3
Detroit Community3
Saugatuck3
Bath3
Sanford-Meridian3
Hillsdale2
Grass Lake2
Clintondale2
Reese2
Erie Mason2
Constantine2
Houghton Lake2
Byron2
Clinton1
East Jordan1
Montague1
Centreville1
Watervliet1
Charyl Stockwell Academy1
Pigeon-Laker1
Hartford1
Vermontville Maple Valley1
Adrian Madison1
Homer1
Clare1
Schoolcraft1
Buchanan1
Saginaw Valley Lutheran1
Grand Rapids Covenant Christian1
Stanton Central Montcalm1

Division 3 Girls

TeamScore
Quincy27
Sand Creek14
Grand Rapids West Catholic10
Benzie Central10
Hudson9
Blissfield7
Hart7
Lawton6
Grayling6
Hillsdale5
Clare5
McBain5
Fennville5
Napoleon5
Pewamo-Westphalia4
Grand Traverse Academy4
Manistee4
Perry4
Detroit Edison PSA4
Michigan Center4
Centreville4
St. Charles3
St. Louis3
Montague3
Madison Heights Bishop Foley3
Saranac3
Almont3
Kent City3
Bangor3
Manchester2
Caro2
Laingsburg2
Schoolcraft2
Reese2
Saugatuck1
Ithaca1
Vassar1
Coloma1
Charlevoix1
Onsted1
Traverse City St. Francis1
Watervliet1
Constantine1
East Jordan1
Boyne City1
Springport1
Ann Arbor Gabriel Richard1

Division 4 Boys

TeamScore
Carson City-Crystal32
Beal City14
Morrice13
Petersburg Summerfield9
Morenci9
White Cloud8
Concord7
Akron-Fairgrove6
McBain Northern Michigan Christian6
Britton Deerfield6
Deckerville6
Flint Beecher6
Buckley5
Marion5
Detroit Douglass4
Climax-Scotts4
New Buffalo4
Coleman4
The Potter’s House4
Marlette3
Muskegon Western Mich. Christian3
Fairview3
Athens3
Eau Claire2
Everest Collegiate2
Sterling Heights Parkway Christian2
Peck2
Onaway2
Fulton2
Fruitport Calvary Christian2
Addison1
Adrian Lenawee Christian1
Fowler1
Huron Valley Lutheran1
Maple City Glen Lake1
Three Oaks River Valley1
Kingston1
Pittsford1
Indian River Inland Lakes1
Kalamazoo Christian1
Hillsdale Academy1
Colon1
Martin1
Pentwater1
St. Joseph Lake Michigan Catholic1

Division 4 Girls

TeamScore
Kalamazoo Christian19
Frankfort15
Mason County Eastern13
Marion10
Marlette10
Indian River Inland Lakes9
Hillsdale Academy8
Morrice8
Gobles7
East Jackson7
Fowler6
White Cloud6
Brethren6
Maple City Glen Lake5
Fulton5
Morenci5
Lincoln-Alcona5
Royal Oak Shrine4
Marcellus4
Suttons Bay4
Onaway3
Mendon3
Deckerville3
Webberville3
Pittsford3
Johannesburg-Lewiston3
Muskegon West Mich. Christian2
Britton Deerfield2
Buckley2
Capac2
Athens2
Gaylord St. Mary1
The Potter’s House1
New Buffalo1
Marine City Cardinal Mooney1
Addison1
Lutheran Westland1
Carson City-Crystal1
Kingston1
Muskegon Western Mich. Christian1
Petersburg Summerfield1
Michigan Lutheran Seminary1
Pentwater1
Huron Valley Lutheran1
Akron-Fairgrove1

2 thoughts on “2022 State Preview: Jumps”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s